top of page

        HİDROLİK
ASANSÖR MONTAJ

 • Öncelikle Asansör montajı nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce istenilen mevcut asansör kuyusunun Asansör yönetmeliğine uygunluğunun kontrolü açısından İnşaatın Asansör Avan Projelerine firma mühendislerimiz tarafından incelenerek gerekli kontroller sağlanır.

 • Güncel Asansör yönetmeliklerine uyum sağlaması durumunda, Asansörün hareket edeceği kuyusunun rölövesi alınır.

 • Kuyunun tamamen düzgün olup olmadığı kontrol edilir ve asansör kuyusunun net ölçüleri alınmış olur.

 • Müşterimizin istekleri dinlenilir ve istemiş olduğu ürünler hakkında bilgilendirme yapılır. Firmamız istenilen ürün hakkında kısa süre içesinde Fiyat Teklini hazırlar ve müşteriye Mail ve Teklif Dosyası olarak kataloglar eşliğinde iletir.

 • Müşterimiz ile Fiyat ve Teslim süresinde mutabık kalınması durumunda Projenin üretimi için start verilir. 1/2 (Palanga Sistemli) tahrik düzeni Çözüm partnerlerimiz ve Firmamız tarafından üretilen ürünler hazırlandığında Monitör Ekiplerimiz eşliğinde Kilitli bir odada muhafaza edilmek suretiyle ürünler şantiyeye indirilir.

 • Asansör Montaj İşlemleri için hazırlıklara başlanılır. Asansör boyutlarına göre asansör montaj ekip sayısı değişmektedir.

 • Standart tüm asansörler 2 Kişilik bir ekiple kat sayısına göre ortalama 30 gün baz alınarak yapılabilinir.

 • Firmamız Adm Asansörün Uzman Montörleri kurulum işlemlerine başlar. Her şeyden Önce emniyet diyerek asansör kuyusunda tehlike yaratılmaması için iskele kurulur ve asansör kuyusunda mastar kuyu hizalama işlemleri yapılır. yapılan bu işlemlerden sonra asansör kabin ve denge ağırlığının düz çıkmasını ve inmesini sağlayan ray ve konsol montajı tamamlanır.

 • Hemen ardından Asansör kapılarının kasa montajları tamamlanır ve kat boşluklarına insanların yanlışlıkla düşmemesi adına gerekli tüm önlemler alınır. Ray,Konsol ve Kapı Kasalarının montajının ardından makine dairesi bölümüne geçilir ve makine dairesinde makine sehpası,makine,motor montajı ve asansör kumanda panosu montajı ile beraber elektrik panosu montajı,makine dairesi montaj işlemleri bağlantı aşamasına kadar sonlandırılmış olur.

 • Yolcuların genelde gördüğü alan yani asansör kabini kurulumu yapılır ve asansör buton kaset montajları yapılarak asansör kabini hazır hale getirilir.Kabin kurulumu tamamlandıktan sonra asansör askı yani taşıyıcı halat bağlantıları yapılır ve emniyet sistemi olan regülatör bağlantıları yapılarak kurulum tamamlanır. Daha sonra Asansöre ait tüm elektriksel bağlantı elemanlarının montajı ve bağlantısı gerçekleştirilir. Ve Asansör Asansör montaj ustasının kontrolünde çok düşük hızlarda çalıştırılarak kapı kasası konulan kapıların kanatlarının montajı ve ince ayar işlemleri gerçekleştirilir. Asansörün tüm montaj elemanlarının montajının tamamlanmasının ardından gerekli test ve kontrollerinin yapılması için detaylı bir kontrol yapılır.

 • Uzman Montör ekibimiz tarafından tüm test işlemleri tamamlandıktan sonra asansör servise verilecek gibi tüm asansörün temizlik ve bakım işlemleri gerçekleştirilir ve A Tipi Muayene Kuruluşunun Denetim Yapılacağı gün için eksiksiz hale getirilir ve Gerekli kontrollerin yapılacağı güne kadar sistemin çalışması engellenerek kapatılır. Firmamız A Tipi muayene kuruluşuna Montajı yapılan Asansörün kontrolü için Teknik dosya ve gerekli yetki belgeleri ile müracaatta bulunur ve kontrol edilecek asansör için A Tipi Muayene kuruluşu tarafından randevu tarihi belirlenir. Belirlenen tarihte kontrolü yapılan asansörde eksik çıkmaması durumundan asansör yeşil etiket alarak güvenli olarak tescillenip ve onaylanır. Bu işlemin ardından Asansör Montajının yapıldığı ilçenin belediyesinde bulunan fen işleri daire başkanlığına asansör ruhsat işlemleri için başvuruda bulunulur. Belediyenin Yetkili kıldığı mühendisleri tarafından asansörler tekrar kontrolden geçirilir ve eksiksiz bulunması halinde Asansör Ruhsat Tescil işlemleri tamamlanır. Tüm işlemlerin bitmesi ile beraber asansör çalışır vaziyete getirilebilinir fakat yeni binalarda yönetici seçilmemesinden dolayı ve montaj yapan firma ile bina yönetiminin Yönetmelik gereği Asansör Yıllık Bakım Anlaşması yapmamış olmasından dolayı asansör yapılan bina kat mülkiyet sahipleri taşınana kadar asansörün kapalı kalmasında bir mahsur bulunmamaktadır. Unutmayınız ki Asansörler Standarda çerçevesinde yapılmadığı sürece Güvensizler dir ve büyük riskler taşırlar. Bu yüzden Asansör Montaj larınızı Belgeli asansör firmaları ile yaptırmanızı ve erekli standartları takip ederek her zaman asansör sistemlerinizi güncel tutmanızı öneriyoruz.

bottom of page